Filozofia opieki Silviahemmet cz. 2

Wspomniana wcześniej filozofia opieki Silviahemmet stawia sobie za cel dążenie do najwyższego możliwego poczucia jakości życia osoby z demencją i jej rodziny. Jest to całościowe podejście uwzględniające potrzeby fizyczne, psychiczne, społeczne i egzystencjalne osób chorujących. Opiera się na podejściu paliatywnym, to znaczy, że traktuje choroby otępienne jako nieuleczalne i terminalne, w których skupiać należy się na uldze w cierpieniu, a nie na leczeniu czy terapii.

Filozofia opieki Silviahemmet oparta jest na czterech filarach, a są to:

  1. Opieka skoncentrowana na osobie/kontrola objawów
  2. Relacja i komunikacja
  3. Praca zespołowa
  4. Wsparcie dla rodziny
  1. Opieka skoncentrowana na osobie/kontrola objawów – połączenie wydaje się osobliwe, ale myślę, że to efekt pewnej ewolucji samej filozofii opieki. W gruncie rzeczy chodzi o to, że zgodnie z tym podejściem opieka nas osobą z otępieniem powinna bazować na indywidualności konkretnej osoby. Trzeba poznać objawy jej choroby, ale też historię życia, osobowość czy preferencje i do tej konkretnej osoby dostosować sprawowaną opiekę.
  2. Porozumienie (coś więcej niż tylko komunikacja rozumiana jako wymiana informacji) między opiekunem a osobą chorującą, jej bliskimi oraz innymi członkami zespołu opiekuńczego, to klucz do dobrego zarządzania opieką. W takim porozumieniu tworzą się relacje, na których opiera się jakość opieki. Dla mnie osobiście to element tej koncepcji, który cenię najbardziej, bo pokazuje specyficzny i bardzo wartościowy sposób pracy: w Silviahemmet dużo się rozmawia, dyskutuje, planuje, włączając wszystkich związanych z opieką – i to ma sens, bo dzięki porozumiewaniu i relacji osoba z otępieniem faktycznie jest w centrum zainteresowania i uczestniczy w opiece.
  3. Dobre porozumiewanie się wszystkich włączonych w opiekę nad osobą z otępieniem prowadzi do efektywnej pracy zespołowej. Zarówno profesjonaliści, jak i rodzina i bliscy są w tej samej drużynie. Wydaje się to trudne w polskich realiach, gdzie opieka jest często fragmentaryczna i brakuje czasu i rąk do pracy. Zapewne rozwiązania systemowe (np. typu care manager, ułatwiłyby sprawę), ale wierzę, że już sama dobra wola współpracy między osobami zaangażowanymi w opiekę może zdziałać wiele dobrego.
  4. Wsparcie dla rodziny to nieodłączny element dobrej opieki. Według filozofii opieki Silviahemmet dbanie o to, żeby członkowie rodziny osoby chorującej mieli możliwość uzyskania informacji o otępieniu, rozmów z profesjonalistami i innymi opiekunami, a także znalezienia innych form pomocy, to jedno z podstawowych zadań opiekunów zawodowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *