Sen a choroba Alzheimera

Najnowsze badania zespołu dr Maiken Nedergaard z Uniwersytetu Rochester (USA) wskazują na niezwykle ważną rolę snu dla pozbywanie się z mózgu toksyn. Naukowcy odkryli istnienie systemu, który analogicznie do układu limfatycznego w ciele, odpowiedzialny jest za oczyszczanie centralnego układu nerwowego. Jako że kierują nim komórki glejowe, nowo odkryty układ nazwano glimfatycznym. Jego rola wydaje się kluczowa dla rozwoju choroby Alzheimera.

Badania na myszach pokazują, że w trakcie snu komórki mózgowe kurczą się o ok. 60%, co pozwala na swobodniejszy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego w przestrzeni międzykomórkowej. Kluczową rolę w regulacji zmniejszania się i powiększania komórek mózgowych w związku z rytmem okołodobowym wydaje się pełnić noradrenalina. Jej stężenie jest znacznie niższe w trakcie snu, co sprzyja działaniom systemu glimfatycznego. Dzięki zwiększonej przestrzeni międzykomórkowej produkty przemiany materii i toksyny są sprawniej transportowane do układu krążenia i wątroby, a potem wydalane z organizmu. System „oczyszczania mózgu” okazuje się dziesięciokrotnie sprawniejszy podczas snu, niż w fazie czuwania.

Jeśli zrozumiemy, jak działa ów system, będziemy mogli przystąpić do badań nad możliwością usprawniania tego mechanizmu np. u osób, w których mózgach gromadzą się nadmierne ilości beta-amyloidu. Trzeba też zbadać, czy poprawienie jakości snu może zapobiec lub spowolnić rozwój choroby Alzheimera.

Śpijmy więc dobrze – na zdrowie!

Źródła:
http://kopalniawiedzy.pl/uklad-glimfatyczny-mozg-plyn-mozgowo-rdzeniowy-oczyszczanie-zbedne-substancje-uklad-limfatyczny-astrocyty-plytki-koncowe-akwaporyny-Maiken-Nedergaard-Jeffrey-Iliff,16426
http://www.huffingtonpost.co.uk/2013/10/18/sleep-brain-toxins-_n_4120314.html
http://www.huffingtonpost.co.uk/2013/10/22/poor-sleep-alzheimers-_n_4140716.html